Պաշտոնական այցով հունիսի 19-ից Բուլղարիայում է ՀՀ Ազգային ժողովի Հայաստան-Բուլղարիա բարեկամական խմբի պատվիրակությունը՝ Ջեմմա Բաղդասարյանի գլխավորությամբ:
Պատվիրակության կազմում են ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Միքայել Մելքումյանը, պատգամավորներ Արմենուհի Կյուրեղյանը, Արամ Սարգսյանը եւ Միհրան Հակոբյանը: Սոֆիայում հայկական պատվիրակությանը միացել է նաեւ Բուլղարիայում ՀՀ դեսպան Արմեն Սարգսյանը:
Հունիսի 20-ին ԲՀ Ժողովրդական ժողովում տեղի է ունեցել պատվիրակության հանդիպումը Բուլղարիայի խորհրդարանի նախագահի տեղակալ Էմիլ Խրիստովի հետ:
Նա ընդգծել է երկու ժողովուրդների միջեւ ձեւավորված վաղեմի բարեկամությունն ու մշակութային առնչությունները, որոնք ամուր հիմք են հայ-բուլղարական հարաբերությունների զարգացման համար: Նա կարեւորել է խորհրդարանական դիվանագիտության դերը երկկողմ հարաբերությունների ամրապնդման ու համագործակցության խորացման գործում:
ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Ջեմմա Բաղդասարյանը շնորհակալություն է հայտնել բուլղարական կողմին՝ այցը բարձր մակարդակով կազմակերպելու եւ ջերմ հյուրընկալության համար: Նա արժեւորել է Բուլղարիայի ջանքերը երկկողմ հարաբերությունների ամրապնդման ուղղությամբ՝ շնորհակալություն հայտնելով ԲՀ խորհրդարանին՝ օրերս ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը վավերացնելու համար:
Ջեմմա Բաղդասարյանը կարեւորել է խմբի առաջին այցը Բուլղարիա՝ հույս հայտնելով, որ այն ամուր հիմք կհանդիսանա երկկողմ քաղաքական, առեւտրատնտեսական, մշակութային եւ հումանիտար ոլորտներում համագործակցության հետագա զարգացման համար: Այս համատեքստում նա առանձնացրել է երկու երկրների խորհրդարանների միջեւ գործնական համագործակցության նշանակությունը ժողովրդավարական գործընթացների խրախուսման գործում:
Հանդիպումից հետո ՀՀ պատվիրակությունն այցելել է խորհրդարանի նիստերի դահլիճ, ուր հայ խորհրդարանականներին ողջունել են ԲՀ Ժողովրդական ժողովի խոսնակ Ցվետա Կարայանչեւան եւ նիստի մասնակիցները:
Տեղի է ունեցել նաեւ երկու երկրների բարեկամական խմբերի հանդիպումը: Կարեւորվել է համագործակցության տարբեր ոլորտներում կոնկրետ ծրագրերի իրականացման անհրաժեշտությունը, քննարկվել են քաղաքական կապերի զարգացմանը, միջազգային կազմակերպություններում փոխաջակցությանը, տնտեսական բնագավառում ենթակառուցվածքային նախագծերի իրականացմանը, ապրանքաշրջանառության ծավալների ավելացմանը, ապակենտրոնացված համագործակցությանը, հայ համայնքի կառույցների հետ բուլղար պատգամավորների կապերի ընդլայնմանն առնչվող հարցեր:
Հանդիպման ավարտին ստորագրվել է «ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Բուլղարիա բարեկամական խմբի եւ ԲՀ ԺԺ Բուլղարիա-Հայաստան բարեկամական խմբի միջեւ համագործակցության մասին» հուշագիրը:
Այցի մասին պայմանավորվածություն կողմերի միջեւ ձեռք էր բերվել դեռեւս 2017թ. ապրիլ-մայիս ամիսներին՝ հաշվի առնելով երկու երկրներում կայացած խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքում ձեւավորված բարեկամական խմբերի նորացված կազմերի, ԲՀ-ՀՀ խմբի նոր նախագահի նշանակման եւ խմբերի միջեւ համագործակցության խթանման անհրաժեշտության հանգամանքները:

19-20 июня с официальным визитом в Болгарии находилась парламентская делегация группы дружбы Армения – Болгария во главе с Дж.Багдасарян.
В составе делегации – вице-спикер НС М.Мелкумян, депутаты НС А.Кюрегян, А.Саргсян и М.Акопян. В Софии к армянской делегации присоединился также посол РА в Болгарии А.Саркисян.
20 июня в НС Болгарии состоялась встреча делегации с заместителем спикера болгарского парламента Э.Христовым.
Он отметил давние дружественные и культурные связи двух народов, являющиеся прочной основой развития армяно-болгарских отношений. Э.Христов подчеркнул роль парламентской дипломатии в укреплении двусторонних отношений и углублении сотрудничества.
Руководитель делегации НС Дж.Багдасарян поблагодарила болгарскую сторону за организацию визита на высоком уровне и теплый прием. Она оценила усилия Болгарии в укреплении двусторонних отношений, выразив признательность болгарскому парламенту за ратификацию Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА – ЕС.
Дж.Багдасарян оценила первый визит группы дружбы в Болгарию, выразив надежду, что поездка станет прочной базой для дальнейшего развития двустороннего политического, торгово-экономического, культурного и гуманитарного сотрудничества. В этом русле она особо выделила значение делового сотрудничества между парламентами двух стран в продвижении демократических процессов.
После встречи делегация РА посетила зал заседаний парламента, где армянских депутатов приветствовала   спикер НС Болгарии Ц.Караянчева и участники заседания.
Состоялась также встреча групп дружбы двух стран. Подчеркнута необходимость реализации конкретных программ сотрудничества, обсуждены вопросы развития политических связей, взаимной поддержки в международных организациях, осуществления инфраструктурных проектов в экономической сфере, роста объемов товарооборота, децентрализованного сотрудничества, расширения связей болгарских депутатов со структурами армянской общины.
В завершение встречи подписан меморандум “О сотрудничестве между группой дружбы НС РА Армения – Болгария и группой дружбы НС РБ Болгария – Армения”.